info@marm.com.tr
+90 216 560 0 724

Kalite Yönetimi

Marm Assistance > Kalite Yönetimi

Kalite, faaliyetlerini insanlara bağlı sistemlere göre değil, sistemlere bağlı insanlara göre yönetme kabiliyetine sahip olduğunu güçlü bir şekilde hisseden Marm Assistance çalışanları ve işverenleri için en büyük önceliklerden birisi olmuştur. Marm Assistance, piyasada güçlü bir pozisyonu uzun süre korumuştur ve firma, bu başarıyı büyük ölçüde, ISO/IEC 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri’nin (ISMS) ve ISO 9001:2015 Kalite Yönetimi’nin ISO yönetmeliğine dair en yüksek ve en son uluslararası ISO standartlarına uymuş olmasına bağlamıştır. Bu da, Marm Assistance’ın, hizmetlerini, hem müşteri memnuniyetini artıracak ve hem de güvenli verilerle ilgili düzenleyici gereksinimleri yerine getirecek ve bize proseslerin kalitesini ölçme imkanını verecek, risklerin yönetimini güvenceye alacak ve iş ortaklarının güvende hissetmelerini sağlamak üzere hizmet düzeyini yükseltecek biçimde güvenilir olarak verme kabiliyetini göstermede bize yardımcı olabilir.

İş ortaklarımızla uzun süreli ilişkiler kurmakta ve onların beklentilerini, ihtiyaçlarını bizim kendi prosedürlerimiz ve prensiplerimiz çerçevesinde karşılamakta başarılı olabilmemiz için, tedarikçilerin verdiği sağlık hizmetlerinin ve teknik hizmetlerin güncel kalite standartlarına uygun olmasını teminen biz, düzenli denetim ve kontrol mekanizması kullanmaktayız.

Devamlılığın sadece hizmetin kalitesini yükseltmekle mümkün olabileceğine inanarak, sadece müşteri-üyelerimiz ve alıcılarımızın sağlığına değil, müşteri ilişkilerinin insani tarafına da ekstra özen göstermekteyiz.

Marm Assistance’ın, itibarını ve pozisyonunu sağlık yardımı ve teknik yardım sektöründe güçlü bir rakip olarak sürdürmesi, Kalite Yönetimimiz sayesinde mümkün olmaktadır.

This website uses cookies and asks your personal data to enhance your browsing experience.