info@marm.com.tr
+90 216 560 0 724
Marm Assistance > Kariyer

İNSANLARIMIZ EN BÜYÜK VARLIKLARIMIZDIR

Marm Assistance, organizasyonel uygulamalarını sürekli iyileştirmekte ve yeni projeler geliştirmektedir. Bu noktada en değerli kaynak Marm ekibidir. Belirlenen hedeflere ulaşmak için mevcut iş zekasını geliştirmenin ve insan kaynakları potansiyelini en üst seviyeye çıkarmanın, maddi kazanca odaklanmak kadar önemli olduğuna inanıyoruz.

Marm; deneyimi sınırlı olan yeni mezunları ve adayları işe alır ve onları yetiştirir. Daha deneyimli kişilerin işe alınması, Marm’ın organizasyonel ihtiyaçları ve projeleri çerçevesinde değerlendirilir.

  • Marm’dan ayrılan her bir çalışanla işten çıkış mülakatları yapılır. Sonuçlar, Marm’da iyileştirmeye yönelik alanları ve süreçleri ortaya çıkartır.
DEVAM EDEN
  • Yeni mezunlar ve deneyimli adaylar, açık pozisyonlar için sürekli olarak değerlendirilir.
SEZONLUK
  • Yazın seyahat sezonunun yoğun olmasından dolayı (Mayıs-Eylül arası) işe alımlar, buna uygun olarak fazlalaşır.
STAJYERLİKLER
  • Stajyerlikler, Marm’ın “Kazan & Öğren Projesi” ‘nin gereği olarak, öncelikle yaz ayları süresince verilir. Öğrenciler, kendilerinin stajyerlik konularıyla örtüşecek eğitim alırlar ve yabancı dil becerilerini geliştirecek fırsatlar da dahil olmak üzere gerçek dünya deneyimi de kazanırlar.

EĞİTİM VE ÖĞRETİM

Müşterilerimizin işini kendi işimiz gibi benimseriz. Akademik danışmanlar gibi değil, iş ortakları gibi düşünür ve böyle hareket ederiz. Müşterilerimizin isteklerini paylaşarak, onların gerçekliğini anlamak için çalışırız ve kendi teşviklerimizi onların amaçlarıyla uygun hale getiririz — böylece, müşterilerimiz bu işte beraber olduğumuzu bilirler.

Bizim eğitim ve öğretim oturumlarımız, şirketin organizasyon misyonu, hedefleri ve kurumsal stratejilerine uygun hale gelmeyi hedefler. Oturum türleri, oryantasyon, proje-bazlı eğitim/güncellemeler ve endüstriyle alakalı yenilikler şeklindedir.

Genel veya stajyerlik başvurunuzu doğrudan career@marm.com.tr adresine gönderin.

BUNA DİKKAT EDİN!

Çalışanlar, işte takdir edilmeyi, çabalarının farkedildiğinin dile getirilmesini isterler çünkü bu yaptıkları işe değer verildiğini gösterir.  Basit bir teşekkürün çok büyük bir önemi vardır ve sadece çalışanın kendisini iyi hissetmesini değil, aynı zamanda, mevcut işinizin de bilfiil bundan fayda görmesini de sağlayacaktır. Aynen aşağıdaki gibi olacaktır:

Çalıştığı şirkete bağlılığı yüksek olan personelin daha üretken olduğuı ve proaktif şekilde çalıştığı iyi bilinmektedir. Çabalar takdir edilip ödüllendirildiği zaman, çalışanlar bu takdiri almak üzere daha sıkı çalışmaktadırlar. Bir çalışanın çabalarını takdir etmek, yaptığı işin şirket için değerli olduğunu gösterir. Sıkı çalışmasının ödüle layık olduğu ve dolayısıyla da önemli olduğu mesajını verir. Bu da,  çalışana bir fark yaratmakta olduğunu hissettirir.